Admin

Cross Country Schedule Fall 2022

Varsity Cross Country Fall 2022

Date

Day

Time

Event

H/A

Location

Results

8/23/22

Tue

6:00pm

New Athens HS             

A

Okaw Valley Park             

Boys placed 6th with a score of 123. Top finisher for the Horents was Brayden Hunter who finished 5th overall with a time of 17:26. Top Hornet runners were Even Eberhard (6), Silas Hill (45) Brody Meyer (53), and Petey Geppert (69).

Top Boys' teams: Columbia (95), Steelville (98), Breese Central (108), and Metro-East (109).

Girls placed 2nd with a score of 79. Top finisher for the Hornettes was Olivia Verges who finished 4th with a time of 22:30. Top Hornette runners were Korbi Rhine (12), Aubrey Fernandez (16), Kali Heggemeier (19), and Jessica Malone (40).

Top Girls' teams: Breese Central (65), Nashville (79), Okawville (84), and Salem (98).

8/27/22

Sat

9:30am

Mascoutah HS             

A

Mascoutah Middle School

 
Boys placed 11th with a score of 276.  Top finisher for the Hornets was Brayden Hunter who finished 9th overall with a time of 16:57.  Top Hornet runners were Evan Eberhart (16), Brody Meyer (96), Petey Geppert (108), and Silas Hill (109).

Top Boys' teams:  Mascoutah (94), Alton (94), Pinckneyville (94), and Fox (103).

Girls placed 7th with a score of 174.  Top finisher for the Hornettes was Korbi Rhine who finished 28th with a time of 22:52.  Top Hornette runners were Kali Heggemeier (33), Aubrey Fernandez (34), Adi Wilson (65), and Jessica Malone (86).

Top Girls' teams:  Breese (43), Pinckneyville (79), Mascoutah (74), and Freeburg (86).

8/31/22

Wed

4:30pm

Murphysboro HS             

A

Riverside Park

 
 Boys placed 6th with a score of 236.  Top finisher for the hornets was Brayden Hunter who finished 9th overall with a time of 17:36.  Top Horney runners were Evan Eberhart (14),  Petey Geppert (55), Silas Hill (70), and Brody Meyer (88).

Top Boys' teams:  Benton (60), Carbondale (115), Herrin (116), and Pinckneyville (134).

Girls placed 6th with a score of 214.  Top finisher for the Hornettes was Olivia Verges who finished 15th with a time of 22:00.  Top Hornette runners were Korbi Rhine (37), Kali Heggemeier (48), Aubrey Fernandez (49), Adi Wilson (65), and Jessica Malone (86).

Top Girls' teams:  DuQuoin (87), AJ (93), Carterville (130), and Pinckneyville (138).

9/08/22

Thu

4:30pm

Frankfort HS

A

West Frankfort City Park

 Boys placed 2nd with a score of 116. Top finisher for the Hornets was Evan Eberhart who finished 6th overall with a time of 16:37. Top Hornet runners were Brayden Hunter (9), Petey Geppert (24), Silas (32), and Brody Meyer (45)

Top Boys' teams: Herrin (58), Hamco (162), Murphysboro (173), and Hamsburg (188).

Girls placed 2nd with a score of 29. Top finisher for the Hornettes was Olivia Verges who finished 5th with a time of 20:41. Top Horbette runners were Korbi Rhine (10), Kali Heggemeier (15), Aubrey Femandez (20), and Adi Wilson (24).

Top Girls' teams: DuQuoin (29), Murphysboro (100), Vienna (160), and West Frankfort (183).

9/13/22

Tue

4:25pm

Sparta HS

A

Sparta Municipal Pool

 
 Boys placed 2nd with a score of 73. Top finisher for the Hornets was Brayden Hunter who finished 1st overall with a time of 16"20. Top Hornet runners were Evan Eberhart (3), Brody Meyer (18), Silas Hill (20), and Noah Szopinski (35).

Top Boys' teams: Okawville (72), Christ Our Rock (90), Marissa (96), and Red Bud (98).

Girls placed 2nd with a score of 44. Top finisher for the Hornettes was Olivia Verges who finished 2nd with a time of 20:26. Top Hornetter runners were Korbi Rhine (8), Kali Heggemeier (12), Aubrey Femandez (14), and Adi Wilson (16)

Top Girls': Sparta (41), Okawville(45), and Red Bud(102).

9/15/22 

Thu

4:30pm

Du Quoin HS

A

DuQuoin Fairgrounds

 Boys placed 2nd with a score of 71. Top finisher for the Hornets was Evan Eberhart who finished 4th overall with a time of 17:49. Top Hornet runners were Brayden Hunter (5), Petey Geppert (12), Silas Hill (26), and Brody Meyer (29).

Top Boys' teams: Pinckneyville (31), Okawville (86), SSteeleville (108), and Murphysboro (135).

Girls placed 3rd with a score of 72. Top finisher for the Hornettes was Olivia Verges who Finished 6th overall with a time of 20:58. Top Hornette runners were Korbi Rhine (12), Kali Heggemeier (17), Aubrey Fermandez (21), and Adi Wilson (22).

Top Girls' teams: DuQuoin (42), Pinckneyville (46), Okawville (75), and Murphysboro (112).

9/19/22

Mon

4:30pm

Nashville Invitational

H

Washington County Lake
 Boys placed 3rd with a score of 112. Top Finisher for the fornets was Evan Eberhart who finished 2nd overall with a time of 17:20. Top Hornet runners were Brayden Hunter (9), Petey Geppert (14), Brody Meyer (44), and Silas Hill (53).

Top Boys' teams: Pinckneyville (55), Herrin (83), Mater Dei (118), and Central (147).

Girls placed 4th with a score of 117. Top finisher for the Hornettes was Oliva Verges who finished 9th overall with a time of 21:45. Top Hornette runners were Korbi Rhine (21), Adi Wilson (26), Aubrey Fermandez (30), and Kali Heggemeier.

Top Girls' teams: Mater Dei (57), DuQuoin (59), Pinckneyville (85), and Ana Jonesboro (112).

9/26/22

Mon 4:30pm Carterville HS
A Carterville H.S.  
 Boys placed 2nd with a score of 132. Top Finisher for the Hornets was Brayden Hunter who finished 6th overall with a time of 17:21. Top Hornet were Evan Eberhart (7), Silas Hill (26), Brody Meyer (37), and Noah Szopinski (73).

Top Boys' teams: Herrin (59), Carterville (140), Okawville (154),and Steeleville(178)

Girls placed 4th place with a score of  118. Top Finisher for the hornettes was Olivia Verges who finished 9th overall with a time of 20:27. Top Hornette were Korbi Rhine (22), Adi Wilson (26), Kali Heggemeler (33), and Aubrey Fermandez (45).

Top Girls' teams: AJ (31), Carterville (65), DuQuoin (86), and Okawville (133)..

9/29/22

Thu 4:30pm Chester HS
A Randolph County State Recreation Area  
 Boys' placed 4th with a score of 129. Top finisher for the Hornets was brayden Hunter who finished 5th overall with a time of 17:07. Top Hornet runners were Evan Eberhart (7), Silas Hill (22), Brody Meyer (35), and Marcus Bartolotta (60).

Top Boys' teams: Pinckneyville (37), Okaville (96), Columbia (107), and Christ Our Rock (129).

Girls placed 2nd with a score of 41. Top Finisher for the Hornettes was Olivia Verges who finished 3rd overall with a time of 20:00. Top Hornette runers were Korbi Rhine (7), Adi Wilson (8), Aubrey Femandez (11), and Kali Heggemeier (12).

Top Girls' teams: Pinckneyville (37), Okawville (76), Columbia (86), and Freeburg (120).

10/06/22

Thu

4:00pm Pinckneyville HS

A

Lake Sallateeska
 

1 0/08/22

Sat 9:00am Benton HS A Benton Park  
 

10/13/22

Thu 3:30pm Conference A Washington County Conservation  
 

10/22/22

 Sat 10:00am  Regional  A  Open  
 

10/29/22 

Sat 9:00am Sectionals
A Benton Community Park  
         

11/05/22

Sat 12:00am State Finals A  Detweiler Park